همه چیز درباره لوله و اتصالات پوش فیت

لوله و اتصالات پوش فیت می توانند راهکارهای بسیار بهینه ای را برای لوله کشی ساختمان و سیستم فاضلاب را ارائه میکنند. در این مقاله ما به بررسی برخی از موارد مفید در لوله های پوش فیت می پردازیم.

 

لوله های پوش فیت هر روز به شکل افزونتری در خانه ها، مراکز فروش و ابزار فروشی های در دسترس است و عمده این مطلب به خانه راحتی استفاده آن است. در مقایسه با لوله های CPVC و یا PVC با اتصالات چسبی، و یا لوله های مسی با لحیم کاری، لوله های پوش فیت شکل نصب بسیار ساده تری دارند و نیازمند مهارت خاصی برای کار نیستند و همچنین هیچ خطری هم به خاطر عدم استفاده از شعله و یا مایع شیمیایی، کاربر را تهدید نمی کند. آب بندی کردن در این لوله ها از طریق یک سری از پیچ های فلزی قرار میگیرد که در درون لوله ها قرار گرفته است و سبب محکم شدن لوله ها در زمان وارد شدن به سوکت های آب بندی میشود.

اُورینگ های نئوپرن به صورت تنگ، در درون قسمت های آب بندی قرار گرفته اند و در نتیجه نیری آب بندی بسیار زیادی را برروی لوله ایجاد میکنند. مطالعه هایی که بر روی این لوله ها انجام گرفته است، نشان دهنده مقاومت بسیار مناسب اتصالات این لوله ها حتی در زمانی است که این لوله ها در درون دیوارها و یا سقف ها به صورت مخفی و یا توکار، نصب شده اند.

هنگامی که شما قصد آن را دارید که لوله های قدیمی CPVC، یا PEX و یا مسی خودتان را عوض کنید، لوله های پوش فیت راحت ترین و سریعترین راه برای این کار را به شما پیشنهاد میکنند. اکنون حتی لوله های پوش فیت ازجنس PVC نیز برای کارهای آبیاری مزارع در بازار موجود هستند که میتوانند به راحتی و سرعت برای توزیع آب در مزارع به کار برده شوند.

لوله های پوش فیت بسته به کاربردشان با نام های مختلفی تولید میشوند و دارای کاربردها و خصوصیات متفاوتی هستند. دو برند Sharkbit و Gatorbite دو نام بسیار شناخته شد بین المللی در زمینه تولید لوله های پوش فیت می باشند. بدون ملاحظه نام برند، لوله های پوش فیت همگی دارای ساختارهای داخلی مشابهی هستند که این امکان را به ما میدهند که یک سیستم فاضلاب بدون نشتی را تنها با چند بار فشار دادن لوله ها و اتصالات در هم دیگر داشته باشیم.

منافع استفاده از لوله های پوش فیت

  • سرعت ایجاد اتصالات با استفاده از لوله های پوش فیت بسیار سریع است و شاید این بزرگترین مزیت این لوله ها باشد. در زمان های اضطراری، میتوانید تنها با قرار دادن یک کلاهک بر سر لوله های پوش فیت جریان آب را متوقف کنید.
  • اتصالات لوله های پوش فیت یک راه بسیار راحت را ارائه می دهند که در آن اتصالات لوله ها بدون نیاز به چسب، لحیم و یا رزوه کاری به هم متصل میگردند.
  • لوله کشی لازم نیست که الزاما در یک محیط کاملا خشک و یا عاری از رطوبت انجام گیرد. برخلاف لوله های CPVC و PVC، که باید قبل از انجام چسب کاری تمیز و خشک شوند و یا لوله های مسی که باید قبل از لحیم کاری تمیز و خشک باشند، در لوله های پوش فیت نیازی به این کار نیست.
  • لوله های پوش فیت با جنس های گوناگونی در دسترس هستند و برای هر کاربردی انواع زیادی از اتصالات و لوله ها را در جنس های مختلف ارائه میکنند. تقریبا در تمامی کاربردهای لوله ها و اتصالات پوش فیت مشابه وجود دارد و برای همین مشکلی در کاربرد آنها وجود ندارد.
  • خط تولید لوله های پوش فیت در اندازه های گوناگونی است که شاید خارج از تصور شما باشد.
  • لوله های پوش فیت به راحتی از هم باز میشوند و برای همین میتوانید در صورت نیاز مکان لوله کشی را به راحتی تغییر دهید. اگر اتصالات در کار لوله کشی باید به صورت موقت نصب شوند در آن صورت شما میتوانید به راحتی از سیستم پوش فیت استفاده کنید.

نکته های برای استفاده از لوله های پوش فیت

  • هنگامی که از لوله های پوش فیت استفاده میکنید، باید مطمئن شوید که هیچ سوراخ و یا ناصافی در انتهای لوله وجود ندارد؛ این موضوع میتواند به اُرینگ های و اجزای داخلی آب بندی کننده لوله های پوش فیت آسیب بزند.
  • مطمئن شوید که لوله های پوش فیت متناسب با کاری است که شما قصد استفاده از آن را دارید. برچسب هایی که برروی بسته بندی و یا روی خود لوله های پوش فیت هستند میتوانند درباره مشخصات و کاربری آنها به شما اطلاعات کافی را بدهند.
  • راهنمایی ها و یا پیشنهادات کارخانه سازنده را برای اطمینان از اینکه آب بندی و جنس مناسب لوله های پوش فیت را انتخاب کرده اید را مطالعه کنید.

برای خارج ساختن برخی از انواع لوله های پوش فیت ابزارهای وجود دارد. برای آنکه برخی از اتصالات و لوله های پوش فیت را از هم بازکنید بهتر است که از ابزارهای دستی ویژه این کار استفاده کنید، به خصوص اگر شما به صورت دائمی با لوله های پوش فیت کار میکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *