پرسش های متداول در زمینه استفاده از اتصالات لوله های پوش فیت

اتصالات لوله های پوش فیت ممکن است برای برخی از افراد تازه کار و نا آشنا با لوله های پوش فیت سوال برانگیز باشد. برای همین ما در این مقاله سعی کردیم که به برخی از پرسش های متداول در زمینه استفاده ازاتصالات لوله های پوش فیت پاسخ دهیم.

 

 

راه سریع برای تعمیر لوله های پوش فیت PVC چیست؟ آیا به یک کلاهک احتیاج است؟ آیا نیاز است که از چسب استفاده کنیم؟

شاید شما هم از اتصالات پوش فیت برای برخی از تعمیرات بر روی لوله های پوش فیت و یا لوله های PVC استفاده کرده باشید. اتصالات لوله های پوش فیت یک راه بسیار ساده و جایگزین برای روش های اتصالات سنتی مانند استفاده از چسب و یا لحیم را ارائه میکنند. این درحالی است که ممکن است که در لوله کشی ساختمان شما از لوله های دیگری مانند لوله های CPVC و یا مسی استفاده شده باشد، و گاهی نیز از لوله های PVC برای آبیاری مزارع و یا در بسیاری از موارد تجهیزات ساختمانی و یا صنعتی استفاده شده است.

استفاده از اتصالات در لوله های پوش فیت دارای مزایای گوناگونی است. برای تازه کارها، شاید استفاده نکردن از چسب و یا لحیم جزو مزایای بسیار مهم لوله های پوش فیت باشد، که سبب میشود که آنها اقدام به خرید این دسته از لوله ها بکنند. همچنین به خاطر استفاده نکردن از چسب، نیازی به انتظار برای خشک شدن وجود ندارد. بر خلاف لوله های PVC که اتصالات آنها با چسب کاری سفت و آب بندی می شده است، لوله های پوش فیت میتوانند در جاهای مرطوب و بدون نیاز به چسب به راحتی در هم متصل و آب بندی شوند و یک اتصال مطمئن بدون نشتی را ارائه کنند.

پرسش های متداول

حالا بهتر است که نگاهی به پرسش های بسیار متداول در زمینه استفاده از لوله های پوش فیت داشته باشیم.

پرسش: لوله های پوش فیت چگونه در محل نصب میشوند؟

جواب: لوله های پوش فیت و اتصالات آنها دارای دندانه هایی هستند که امکان میدهند که لوله ها تنها در یک جهت حرکت کرده و لذا بعد از اتصال در جای خودشان سفت میشوند. انتهای لوله هنگام ورود به اتصالات وارد یک سطح دندانه دار شده است و این سطح دندانه دار به گونه ای عمل میکند که امکان برگشت لوله و خارج شدن آن از اتصال را غیر ممکن میکند.

پرسش: آیا لوله های پوش فیت واقعا ضد آب هستند؟

جواب: بله، کاملا. اتصالات لوله های پوش فیت دارای یک اُرینگ لاستیکی هستند که گلوی لوله را محکم می گیرد.

این فشاراز سمت اُرینگ بر روی لوله سبب ایجاد یک اتصال آب بندی شده و بدون نشتی میگردد.

پرسش: لوله های پوش فیت چگونه از هم جدا میشوند؟

جواب: مکانیسم لوله های پوش فیت به گونه ای است که قابلیت جداسازی راحتی دارند، بر خلاف لوله های PVC قدیمی، شما میتوانید مهره های اتصالات را باز کنید و یا آنکه به راحتی گلویی لوله را ببرید. توجه داشته باشید که در اتصالات لوله های پوش فیت نیاز به زمان خشک شدن وجود ندارد، و به همین خاطر شما هر زمان و در هر مکان میتوانید به راحتی لوله ها را در هم دیگر متصل کنید.

پرسش: آیا لوله های پوش فیت را میتوان در هنگامی که آب در آن هست تعمیر کرد؟

جواب: چون در لوله های پوش فیت از هیچ چسب و یا لحیم کاری استفاده نمیشود، لذا میتوان در هر شرایطی حتی هنگامی که در لوله ها آب وجود دارد نیز تعمیرات و یا اتصالات را انجام داد. بهتر است که آب لوله خالی شود، ولی باقیمانده آب و یا وجود رطوبت در محیط و یا اطراف لوله مشکلی را در اتصالات لوله های پوش فیت ایجاد نمیکنند. مهمترین چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید آن است که قسمت خارجی لوله تمیز باشد و به خوبی در اتصال متناسب با آن درگیر شده باشد. بنابراین لوله های پوش فیت را قبل از نصب در اتصالاتشان تمیز کنید. بهتر است که مطمئن شوید که قسمت کافی از لوله در اتصالات درگیر شده است و آب بندی نیز به صورت درستی انجام شده است.

پرسش: لوله های پوش فیت تا چند واحد PSI فشار را میتوانند تحمل کنند؟

جواب: مقدار تحمل فشار و دمای کاری لوله های پوش فیت و اتصالات آنها بسیار متفاوت هستند. بهتر است که مشخصات ارائه شده بر روی لوله و یا بسته بندی آنها را چک کنید. اگر که بر روی لوله ها برچسب استفاده فقط برای آب را نوشته باشند، در آن صورت آنها تنها میتوانند مانند لوله های PVC برای لوله کشی آب و یا کارهای مشابه استفاده شوند، هرگز از به کار بردن آنها در شرایط کاری شدیدتر (حرارت بالا، مواد شیمیایی و غیره) استفاده نکنید.

پرسش: لوله های پوش فیت در چه اندازه هایی تولید میشوند؟

جواب: لوله های پوش فیت در هر اندازه ای تولید میشوند و اتصالات و بقیه تجهیزات آن گسترده تر از لوله های PVC سنتی هستند. البته ممکن است که در برخی از فروشگاه های محلی تعداد کم و مشهور تر لوله ها ویا اتصالات ارائه شوند، اما اگر کمی جستجو کنید تقریبا هر اتصال و اندازه ای را میتوانید در فروشگاه های بزرگتر بیابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *